Rozmýšľaš o tom, že by si začal podnikať? Ak áno, si tu správne! Ponúkneme ti to najdôležitejšie, čo by si ako začínajúci podnikateľ mal zvládnuť a na čo nezabudnúť pri vytváraní vlastného biznisu.
Na úvod asi netreba hovoriť, že podnikanie je jeden veľký risk. Ak máš vo svojom živote rád výzvy, určite choď do toho. Najskôr si však premysli, v čom si dobrý a čo ťa baví. To je prvý dôležitý bod, ktorý by si mal zvládnuť - vedieť, v čom chceš rozbehnúť svoj biznis.
V rámci toho si polož tri otázky:
Mám na tento druh podnikania osobnosť a predpoklady?
Mám dostatočnú motiváciu makať na tomto biznise?
Mám na to dostatočné technické zručnosti?
Tieto otázky ťa môžu priviesť k nápadu pre tvoje podnikanie. Ak už ale nápad máš, možno ti ho pomôžu rozšíriť. Odpovede si však poriadne premysli a niekde si ich zapíš, pretože kým začneš podnikať, budeš ešte hľadať odpovede na veľa otázok.
„Prvým krokom je zistiť, či je niečo možné; potom sa to pravdepodobne stane.“ — Elon Musk
Prvý krok je vždy najdôležitejší. Preto je vždy dobré mať mapu, aby si nevykročil do prázdna. Tvojou mapou pri podnikaní je biznis plán. Jeho vypracovanie ti môže veľmi uľahčiť cestu k úspešnému biznisu. Jasne si v ňom vymedzíš proces podnikania, ciele a spôsob, akým ich dosiahneš. Tvoj biznis plán by mal obsahovať odpovede na päť základných otázok:
Každý biznis plán by mal obsahovať určité body, ktoré sú základom toho, aby ti dával význam aj v budúcnosti a hlavne, aby ti bol skutočne užitočným podnikateľským nástrojom. Ktoré body to sú, sa dozvieš v tomto článku. Čítaj ďalej.
Biznis plán slúži pre interné účely alebo pre hľadanie investorov. Stručne v ňom popíš, aká je tvoja spoločnosť a prečo má potenciál byť úspešná. Zahrň doň svoju víziu. To je základ, na ktorom postavíš celý biznis. Víziu musíš mať na 100 % jasne definovanú. Pretože ako povedal Warren Buffet: “Riziko sa objavuje vždy, keď neviete, čo robíte.”
Nezabudni však ani na misiu a ciele, produkt alebo službu a základné informácie o vedení spoločnosti, zamestnancoch a mieste. Kapitál a plánovanie financií sú taktiež dôležité informácie. Ak zvažuješ požiadať o financovanie, mal by si zahrnúť všetky finančné informácie, spôsoby a plány, ako dosiahnuť zisk.
Dokumentov s určitou štruktúrou, prípadne plánov si už určite napísal niekoľko. Pokiaľ je toto tvoj prvý, nemusíš sa ničoho obávať. Pripravili sme pre teba check list základného biznis plánu, ktorý si môžeš ako prílohu stiahnuť tu.
Pomocou popisu spoločnosti si o nej urči podrobné informácie. Dôkladne analyzuj problémy, ktoré tvoja firma bude riešiť. Buď konkrétny a uveď zoznam spotrebiteľov, organizácií alebo podnikov, s ktorými tvoja spoločnosť plánuje spolupracovať.
Vysvetli konkurenčné výhody, vďaka ktorým bude tvoja firma úspešná. Sú v tvojom tíme odborníci? Našiel si ideálne miesto pre svoj biznis? Biznis plán je miestom, kde sa môžeš pochváliť svojimi silnými stránkami.
Ako prvý bod bude zhrnutie a prehľad vášho podnikania a vašich biznis plánov. V ideálnom prípade by nemalo mať viac ako 2 strany.
Druhá časť by mala zahŕňať základné informácie o tom, čo budeš predávať (aká služba/produkt), ako plánuješ riešiť problémy, kto je tvoja cieľová skupina, aká je tvoja konkurencia. To všetko zistíš vďaka dôkladnej analýze trhu, ktorú je dobré nepodceniť. O analýze trhu si povieme viac, keď si vymenujeme všetkých 6 základných bodov, aby si ich mal všetky pohromade.
V treťom bode si rozoberieme kompletné zavedenie do praxe. To znamená, že bude obsahovať marketingovú stratégiu a predajný plán, obchodnú stratégiu, ako aj všetky výsledky metrík potrebných pre úspech.
Ako štvrtý prichádza na rad súhrn spoločnosti a manažmentu. Sem patria krátke informácie o právnej štruktúre a mieste podnikania. O vedení podniku a vašom tíme sa kľudne rozpíšte viac.
Asi najdôležitejší, ale nie posledný, čiže piaty bod, sú financie.
Posledným bodom sú prílohy. Po šieste teda zahrňte do svojho biznis plánu všetky prílohy, ktoré ste nahromadili vďaka vašim výskumom a výpočtom. Môžu to byť obrázky produktov, schémy, plány, čokoľvek, čo vám pomôže pri dosahovaní vášho podnikateľského cieľa.
Poďme si teraz vysvetliť tieto body trošku podrobnejšie. Chceme predsa budúcim podnikateľom dať rady, ktoré im otvoria brány biznisu.
Keď sa bavíme o analýze, jednou z najdôležitejších pre tvoj biznis je SWOT analýza. Tá zobrazuje silné i slabé stránky, hrozby a príležitosti tvojho podnikania.
Vďaka SWOT-ke sa môžeš pozrieť na to, ako by mohol tvoj biznis fungovať, ako jednoducho dostať tvoj produkt na trh, alebo sa môžeš pozrieť na slabé stránky, o ktorých si možno ani netušil. Vďaka tomu hneď na začiatku vieš, na čom ešte môžeš zapracovať.
Najúspešnejšie firmy sú tie, ktoré presne poznajú svoje silné, ale hlavne slabé stránky. Práve na tých potom usilovne pracujú, čím sa posúvajú oveľa rýchlejšie než tie firmy, ktoré si slabé stránky nechcú priznať.
Problémom u mnohých podnikateľov môže byť aj to, že investujú do svojich vlastných potrieb a cieľov ako na to, čo ich klienti reálne chcú.
Skús preto svoj vlastný biznis osviežiť niečím, čo na trhu chýba. Napríklad, ak sa rozhodneš pre otvorenie reštaurácie v meste, môžeš si ako doplnkovú službu dať, že v nej budú vítané domáce zvieratká, alebo ponúkneš špeciálne jedlá, ktoré v tvojom okolí nie sú. No uisti sa pred tým, že o ne bude záujem. Asi zbytočne by si otvoril reštauráciu s nemeckými špecialitami v regióne, kde prevláda korenistá kuchyňa.
Popíš, čo predávaš alebo aké služby ponúkaš. Vysvetli, ako tvoj produkt alebo služba prospieva tvojim zákazníkom, prípadne ako vyzerá životný cyklus produktu. Podeľ sa o svoje plány, a ak robíš výskum a vývoj pre svoju službu alebo produkt, vysvetli to podrobne.
Marketingová stratégia je dokument, ktorý po vypracovaní vieš používať aj rok, dva či tri. V závislosti od toho, ako rýchlo sa firma i trh menia. Tvoja stratégia by sa však mala vyvíjať a meniť, aby nezaostávala za potrebami tvojich klientov a raketovým tempom trhu.
Tvojím cieľom v tejto časti bude opísať, ako prilákaš a udržíš si zákazníkov. Je veľmi dôležité, aby si vedel opísať, ako tvoj produkt/služba rieši potreby ľudí. Aká je tvoja cieľová skupina, akými kanálmi s ňou budeš komunikovať a akým spôsobom? Teda aký jazyk spoločnosti použiješ? Taktiež nezabudni na firemné farby, logá a celkovú definíciu značky.
Tiež opíš, ako uskutočniť predaj. Na túto časť sa potom môžeš odvolávať neskôr, keď budeš robiť finančné projekcie, takže dôkladný opis marketingovej a predajnej stratégie je už tvoja investícia do budúcnosti.
Tu je priestor na to, aby si priblížil svoje skvelé nápady, manažment, súčasný tím, prípadne pozície, ktoré potrebuješ obsadiť. V tvojom pláne by malo byť jasne vidieť, že máš všetko premyslené, vieš, ako svoje ciele dosiahneš a aké prostriedky k tomu použiješ. A pokiaľ v tom zatiaľ nemáš tak úplne jasno, ako by si chcel, klikaj sem.
Nikdy nezabudni vo svojej firme na ľudské zdroje alebo inak povedané HR oddelenie. Pretože SÁM NIKDY RÍM NEDOBYJEŠ.
Vďaka tomuto oddeleniu získaš lepší prehľad o svojich zamestnancoch, zjednoduší ti nábor nových zamestnancov a ich výber.
HR oddelenie má prioritne na starosti nábor nových pracovníkov, starostlivosť o aktuálnych zamestnancov a administratívu firmy. Dbaj na to, aby si mal svoj tím ľudí, ktorý sa ti o tieto veci bude starať. Dôkladný výber zamestnancov je jedným z kľúčových faktorov úspechu. Pretože stáli zamestnanci znamenajú hladký chod firmy, ktorá bude oveľa úspešnejšia ako keby si všetko ťahal sám a pravidelne hľadal a zaúčal nových ľudí.
Tí správni ľudia sú najdôležitejším aktívom firmy.
Nato, aby si mohol vytvoriť dobré HR oddelenie, musíš byť ale dobrý manažér. Nezabudni preto opísať aj svoje kvality.
Financovanie, a teda podnikateľský plán, nemôže byť úplný bez finančnej prognózy. Je to hlavne z toho dôvodu, aby si reálne videl, či tvoja idea má potenciál byť úspešná a priniesť ti zisk.
Tu samozrejme z tvojich výpočtov nedosiahneš len zisk, ale aj stratu. Vďaka finančnému plánovaniu na ňu budeš pripravený a vďaka biznis plánu budeš mať pripravené aj riešenia.
“Existujú tri druhy hodnôt, ktoré potrebujete pri akejkoľvek práci na svete: kapitál, vedomosti a sloboda.” - Tomáš Baťa
Ako by dokázala tvoja firma fungovať, ak by o nej ľudia nevedeli? Práve to je úloha marketingového oddelenia.
Dnes by si sa mal zamerať už skôr na online marketing, to znamená vytvoriť vlastnú webovú adresu, založiť sociálne siete, byť na nich aktívny a ukázať ľuďom, že tvoja firma je práve tá, ktorú by si mali zvoliť. Nezabudni ani na to, že tvoj web je tvojou vizitkou. Daj si preto záležať na jeho dizajne aj funkčnosti. Ľudia, tvoji potenciálni zákazníci, to majú radi.
Ak však nechceš zamestnať vo firme vlastných ľudí, ktorí sa ti budú starať o marketing, obzri sa za marketingovou agentúrou. Jednoducho povedané, kúpiš si tým čas ľudí, ktorí majú znalosti presne na to, čo potrebuješ. Tvoja značka aj tvoj produkt/služba budú pre ľudí viditeľné spôsobom, ktorý bude žiadaný a ty máš ušetrený čas na rozvoj a vedenie svojho podnikania.
Ak si prišiel v tomto článku až sem, sme radi. Poskytli sme ti základné body, ktoré by si mal ako začínajúci podnikateľ zvládnuť a ktoré by ti mali byť prospešné v tvojom novom biznise. Veríme, že tipy, ktoré sme ti ponúkli, využiješ a budeš úspešný v tom, čo chceš robiť. A ak by si v niečom plával alebo niekde váhal, neváhaj sa obrátiť na nás. Keď vieme, pomôžeme. 🙂