Pokiaľ už viete, že potrebujete naštartovať svoj marketing a začali ste premýšľať nad tým, akým spôsobom sa do toho pustiť, určite ste začali zvažovať, či je lepšie mať marketing zastrešený interne, alebo sa skôr zamerať na externú spoluprácu. Pozrime sa teda na to, aké sú výhody a nevýhody oboch možností.
V dynamickom svete podnikania čelíme mnohým neistotám a výzvam. Jednou z nich je rozhodnutie, či využiť interné marketingové zdroje alebo sa obrátiť na externú agentúru. Tento výber môže mať významný dopad na úspech vašej firmy. Preto je kľúčové pochopiť, ako maximalizovať výhody spolupráce s externou agentúrou.
Hodinová sadzba externej agentúry môže byť na prvý pohľad vyššia ako plat interného zamestnanca. Avšak, tento pohľad nereflektuje skutočnosť, že externý tím prináša širšie spektrum skúseností a zručností. Kým interný zamestnanec môže mať obmedzené schopnosti v určitých oblastiach, externý tím dokáže pokryť široké spektrum marketingových disciplín. Príkladom môže byť agentúra, ktorá pre klienta A poskytla komplexnú službu od tvorby obsahu až po strategické plánovanie, zatiaľ čo interný tím klienta B mal obmedzené schopnosti v digitálnom marketingu.
Ďalší z mínusov je ten, že externá agentúra nie je hneď po ruke. Nestačí prejsť do vedľajšej kancelárie a zadať požiadavku, ale komunikácia je o niečo náročnejšia. Avšak nestane sa vám, že by bola práca pozastavená kvôli tomu, že niekto odišiel na dovolenku alebo zostal nečakane PN, pretože agentúry to majú zastrešené tým, že pozície sú zastupiteľné a vďaka tomu nemusíte čakať na spracovanie požiadavky.
Pokiaľ ste ešte nenadobudli presvedčenie, že externá spolupráca bude pre vás lepší štart do marketingu, poďme sa pozrieť na to, ako z nej vyťažiť čo najviac!
Pokiaľ s marketingom len začínate, alebo nejaký čas využívate sociálne siete, či Google Ads a stále nevidíte výsledky, tak si určite nechajte poradiť, ak vám niekto navrhne marketingovú stratégiu.
U nás ju radi prirovnávame k stavbe domu. Predtým ako začnete stavať dom, zaobstaráte si projekt od architekta. A marketingová stratégia je v prenesenom význame váš staviteľský projekt. Keby ste začali stavať dom bez projektu v nastal by chaos a všetky nedostatky by ste, bohužiaľ zisťovali počas procesu výstavby, v tom lepšom prípade. V tom horšom by z vášho domu bol nestabilný zhluk stavebného materiálu. Presne tak to vyzerá, keď sa pustíte do marketingu bez toho, aby ste mali stratégiu. Každý krok je len pokus/omyl, ktorý vás bude v konečnom dôsledku stáť oveľa viac, než prvotná investícia do stratégie. Stratégia určuje smer a ciele vašich marketingových aktivít.
Po dôkladnom vypracovaní stratégie sa dozviete, aká je vaša aktuálna situácia, čo sú vaše silné a slabé stránky (interné), hrozby a príležitosti (externé). Tiež si posvietime na vašu konkurenciu, ich komunikáciu smerom ku klientom. Lebo čo vie viac nahnevať ako prosperujúci konkurent, o ktorom viete, že nemá kvalitnejší produkt než vy? Keď už sme pri tých klientoch, budeme analyzovať kto je vaša cieľová skupina a ako ju čo najefektívnejšie osloviť.
Na základe všetkých získaných dát vám bude vypracovaná implementačná stratégia, alebo po našom: mapa k cieľu, ktorý je predom spoločne definovaný.
Keď ste si celým začiatočným procesom prešli a budeme sa posúvať ďalej na konkrétne časti marketingu ako je napríklad tvorba web stránky alebo správa sociálnych sietí, je veľmi kľúčové, aby sme si predom špecifikovali mantinely, ako napríklad: Na koľko chcete vstupovať do kreatívneho procesu?
Pri spolupráci s marketingovou agentúrou je dôležité stanoviť jasné očakávania a dôverovať expertíze agentúry. Otázky a otvorená komunikácia sú vítané a posilňujú vzájomný biznis vzťah. Rovnako tak aj presné a jasné zadávanie požiadaviek zabezpečuje efektivitu práce a optimalizáciu nákladov.
Môžeme to prirovnať k lekárovi, ktorého navštívite s problémom, kde cieľ je byť zdravý. Tiež prídete na vyšetrenie, lekár Vám na základe vašich symptómov navrhnu liečbu a vy ju akceptujete, lebo mu ako špecialistovi plne dôverujete. Presne tento typ dôvery je dôležitý aj pri spolupráci s partnerom v oblasti marketingu.
Keď vám predstaví agentúra celý výstup, je priestor na otázky. Je úplne v poriadku, že budete mať plno otázok ohľadom práce, ktorá vám bola odovzdaná. Preto sú otázky na mieste a sú určite vítanejšie v zdravom biznis vzťahu než domnienky, ktoré robia zlú krv medzi partnermi a sú veľakrát úplne zbytočné.
Každá agentúra má na základe ceny za službu určitý čas na vypracovanie vášho zadania. Na to, aby ste ušetrili svoj čas a tiež svoje financie je dôležité presne komunikovať vašu požiadavku.
To viete docieliť tým, že zadáte presné zadanie - presný VSTUP, ktorý by mal znieť napríklad takto: Potrebujeme brožúru, ktorá bude obsahovať XY informácií o našej spoločnosti, pretože sa budúci mesiac budeme zúčastňovať na konferencii XY a náš cieľ je osloviť čo najviac potenciálnych zákazníkov.
V tomto momente je externej agentúry jasné aká je vaša potreba aj predstava a môžete sa tešiť na výstup, ktorý obom stranám ušetrí čas aj financie.
Fundamentom k úspešnej spolupráci sú spoločné hodnoty! O tejto téme nehovorí dostatočne. Je kľúčové, aby mali firmy, ktoré chcú spolupracovať, spoločné hodnoty a rozdielnu expertízu.
“So zlým človekom nemôžeš urobiť dobrý obchod.” - Warren Buffett