Pod online marketingom si môžeme vyrozumieť všetku činnosť spojenú s predajom produktov a služieb, ktorú vykonávame na internete. Ak chce byť dnes firma úspešná, musí sa zamerať vo väčšine prípadov na online marketing. Pozrieme sa na niekoľko tipov, ako sa stať úspešným vo svete online marketingu, aby vaša firma časom napredovala.
Aby sme mohli najskôr začať, musíme si podrobnejšie opísať, čo to vôbec online marketing je. Ide vlastne o veľkú časť marketingu, ktorá sa zameriava na zviditeľňovanie vlastnej firmy na internete. Azda najväčšiu časť online marketingu tvoria sociálne siete. Medzi ne zaraďujeme napríklad Facebook, Instagram či YouTube. Ide o tri najnavštevovanejšie sociálne siete na Slovensku, ktoré navštevuje milióny ľudí mesačne.
Všeobecne online je takmer 5 miliónov Slovákov. Takmer 3 milióny aktívne využívajú sociálne médiá. V porovnaní rokov 2019 a 2020 došlo k 6,6% nárastu počtu používateľov sociálnych médií. Podľa údajov Statisty z júla 2020 je najrozšírenejšou sociálnou sieťou na Slovensku Facebook, na ktorý mesačne príde 2,7 milióna ľudí, čo je približne polovica populácie na Slovensku. Na druhom mieste sa umiestnil YouTube, kde mesačne príde 2,4 milióna Slovákov. Viac ako jeden milión užívateľov zo Slovenska má Instagram, kde mesačne príde 1,2 milióna Slovákov.
Až 96% slovenských používateľov používa sociálne médiá cez mobil. Podiel webového prenosu generovaného mobilnými telefónmi stúpa, zatiaľ čo v prípade notebookov a počítačov klesá.
Na svete sa nájde veľmi málo ľudí, ktorí nepoznajú sociálnu sieť Facebook. Aj preto je mimoriadne dôležité, aby ste si založili firemný účet na tejto sociálnej sieti, pretože tam viete získať niekoľko stoviek nových klientov. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov a rád, ako byť úspešný na Facebooku.
V prvom rade je potrebné mať kreatívnu komunikáciu vašej značky. Mali by ste sa vo vašej firme riadiť heslom menej je niekedy viac, nemali by ste povedať ľuďom všetko hneď a naraz. Zabávajte ľudí na vašej stránke rôznymi slovnými hračkami, rovnaký obsah komunikujte rôznymi spôsobmi a čo je mimoriadne dôležité – buďte jedineční. Ukážte ľuďom, čo vás delí od konkurencie a vytvárajte rôzne novinky, ktoré ešte nikto nemal. Buďte práve vy ten, od ktorého bude konkurencia odkukovať.
Ak si chcete vybudovať úspešnú značku vašej firmy, musíte mať zaujímavý obsah stránky na Facebooku. Váš obsah musí byť autentický, pravidelný a na 80% užitočný a na 20% predajný. Čo to znamená si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.
Ak si chcete prilákať čo najviac ľudí na vašu stránku na Facebooku, musíte ich niečím zaujať. Na začiatok si vyberiete tri okruhy, ktorými by ste ľudí mali zaujať. Ukážme si to na príklade: Ak vlastníte reštauráciu v centre mesta, publikujte rôzne fakty o potravinách či spoločenských akciách. Za ďalšie si prilákajte zákazníkov históriou mesta či reštaurácie, v ktorom sa gastro podnik nachádza.
Veľmi dôležitá je aj interakcia s publikom. Odfoťte napríklad nejaké jedlo, ktoré ste v posledných dňoch vo vašej reštaurácii navarili, odfoťte ho a opýtajte sa publika, o aké jedlo ide. Takto si udržiavate kontakt s ľuďmi a ich podvedomie im našepkáva, že ste v komunikácii dobrý a preto radi navštívia vás. Posledných 20% tvorí už samotný predaj, kedy použijete nejaký slogan, ktorý vypovedá o vašej kvalite.
Na začiatok si treba uzrejmiť rozdiel medzi osobným profilom a firemným profilom na Facebooku. Osobný profil si zakladajú fyzické osoby, ktoré sa chcú dozvedieť novinky z diania vo svete alebo byť v kontakte s priateľmi. Práve tieto osobné profily sú terčom firemných profilov, ktoré si zakladajú firmy, celebrity či rôzne organizácie. Do firemného profilu sa zaraďujú napríklad mediálne portály či osobné profily. Výhodou firemného profilu je možnosť propagovať vlastnú značku formou platenej reklamy či sledovanie množstva štatistík.
Bohužiaľ, množstvo spoločností nevyužíva firemné profily na Facebooku naplno. Neil Patel spísal niekoľko tipov, ako spravovať dobrý a prosperujúci firemný profil. Základom je vložiť profilovú a titulnú fotku. Profilová fotka môže byť napríklad vaše logo. Na titulnej fotke sa môžu nachádzať zamestnanci firmy či rôzne slogany.
Ďalšou dôležitou časťou je sekcia o vás. Práve túto azda najdôležitejšiu časť mnoho firiem zanedbáva. Tu by sa mali ľudia dozvedieť základné informácie o firme, ako napríklad v čom podnikáte.
Ak chcete byť úspešní na Facebooku, určite sledujte svoje štatistiky. Tie vám ukazujú v čom sa musíte zlepšiť, aký príspevok bol najviac či najmenej úspešný a od toho sa môžete odraziť ďalej. V štatistikách môžete nájsť veľmi veľa užitočných vecí. Za spomenutie stoja napríklad príchody označení páči sa mi to. Facebook vie vyhodnotiť, či ľudia lajkli vašu stránku z časovej osi, alebo vás sami od seba vyhľadávali.
Ak sa dlhodobo trápite s nízkym počtom organických sledovateľov a nedokážete spravovať svoju stránku tak, aby chodili na vašu stránku sami od seba, musíte si zaplatiť reklamu. Jeden z ďalších dôvodov, prečo si vybrať reklamu na Facebooku je jeho navštevovanosť. Je to najznámejšia a najnavštevovanejšia sociálna sieť na svete, kde príde mesačne viac ako 2,5 miliárd ľudí.
Ďalším dôvodom, prečo si vybrať reklamu na Facebooku pre vašu firmu je to, že ľudia na tejto sociálnej sieti trávia tiež denne veľa času. Ľudia na celom svete trávia na Facebooku priemerne 38 minút denne. Za ten čas môžu uvidieť niekoľko reklám, medzi ktorými môže byť práve aj tá vaša.
Od kedy Facebook žiada údaje o vašej polohe, pomohlo to práve stránkam, ktoré často používajú platenú reklamu na Facebooku. Ak chcú svoje služby ponúknuť len do jedného mesta, pri nastavovaní reklamu si zaškrtnú konkrétne mesto, v ktorom sa bude reklama ľuďom zobrazovať.
Podľa Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) je najlepšie, ak neprispievate príspevkami na vašej stránke ani zbytočne často a ani príliš málo. Ak máte mediálny portál a ste na Facebooku, príspevky by sa kludne mohli prispievať každú jednu hodinu, pri horúcich aktualitách aj častejšie. Ak však budujete na Facebooku vlastnú značku, stačí napríklad jeden príspevok za pár dní. Základ je pravidelnosť a hodnota. Základom úspechu každej značky je komunikácia a hľadajte témy, ktoré vašich fanúšikov zaujímajú, zabavia či nahnevajú.
Propagovať a zviditeľniť svoju značku na kalifornskej sociálnej sieti môžete mnohými spôsobmi. Ako bolo spomenuté, zviditeľniť sa môžete organicky, ale aj platenou reklamou. Organicky sa môžete zviditeľniť tým, že budete postovať zaujímavý obsah pre svojich sledovateľov, ktorí ho poprípade môžu zazdieľať medzi svojich známych, ktorí vás začnú tiež sledovať. Práve pre toto sú závislé firemné profily od osobných, pretože im pomáhajú zviditeľniť sa.
Čo sa týka príspevkov, existujú rôzne druhy, ktoré môžete na svojej stránke zverejniť. Buď postnete fotku s popisom, ktorý obsah vystihuje. Rovnako môžete zverejniť namiesto fotky aj pútavé video. Aj k nemu sa hodí krátky popis, ktorý video opisuje. Novinkou Facebooku sú aj 3D fotky, vďaka ktorým môžete vytvoriť fotografiu na spôsob panorámy. Na 3D fotkách sa môžete pohybovať pohybom palca či obrátením telefónu.
Ďalším užitočným spôsobom, ako prinútiť ľudí rozprávať o vás a vnímať vás je pridávanie stories, teda príbehov. Tieto, hovorovo, storky slúžia na to, aby ste nemuseli zahustiť množstvom fotiek vašu časovú os. Príbehy pridáte na vašu stránku jednoducho: na vašej profilovej fotky stránky je také plus v malom modrom okienku. Keď na to kliknete, vyberiete si možností vytvoriť príbeh, zobraziť profilovú fotku a vyberte novú profilovú fotku práve prvú možnosť. Automaticky vás to presunie do vašej galérie fotiek, kde si môžete vybrať už z vytvorenej fotky, alebo nahrať priamo do systému novú fotografiu. Ak nechcete vložiť žiaden text, nálepku či pieseň, príbeh dáte už len zdieľať a váš príbeh sa zverejní.
Ďalšou sociálnou sieťou, ktorú vám v článku predstavíme, je platforma, ktorá patrí Facebooku, Instagram. Opäť, aj tu je dôležitá komunikácia s publikom. Instagram slúži primárne na pridávanie fotiek a videí, nie obsiahleho textu. Za posledné roky vzrástla popularita tejto sociálnej sieti rapídne a mnoho ľudí ju považuje za prvoradú sociálnu sieť. Avšak, pre firmy by mal by Instagram pod službou Facebooku, na ktorom by sa mali primárne prezentovať.
Ak chcete byť úspešní na Instagrame, musíte mať oveľa viac pravidelnejší a živší obsah ako na Facebooku. Ak chcete správne komunikovať na Instagrame, mali by ste používať množstvo hashtagov. Hashtagy slúžia ako neplatená reklama vášho produktu. Ak vám do obchodu s oblečením prišiel nový tovar značky Adidas, označíte pod fotkou „Dnes nám do obchodu prišli nové tepláky #Adidas.“ Ak tento hashtag zadáte, každý z celého sveta bude môcť vidieť vaše tepláky, ak si klikne na hocijakom inom profile na #Adidas.
Podľa štúdie Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) je miesto Instagramu v digitálnej stratégii veľmi dôležité a má nenahraditeľné miesto. Jej obsah sa delí na tri časti: Storytelling, Inšpirácia a Motivácia.
Pod pojmom storytelling sa rozumie vyrozprávanie príbehu dychberúcimi fotografiami, ktoré očaria vašich zákazníkov. Pod spomenutým slovom môžeme vidieť aj videá, ktoré vás ponoria do diania.
Na Instagram sa nechodí diskutovať o politickom dianí v krajine. Ľudia si tam prídu oddýchnuť, zabaviť a nájsť inšpiráciou napríklad pri varení jedla, kde nejaký kuchár pridá video z jeho receptu. Rovnako tam môžete nájsť aj rôzne krásy sveta, kde sa pravdepodobne nemáte len tak ľahko dostať.
Ľudia často chodia na Instagram hľadať aj motiváciu. Neviete sa premôcť ísť behať, no potrebujete to a nechce sa vám? Choďte na Instagram a nájdite si ľudí, ktorí zoberú športové topánky a pri západe či východe slnka idú behať. Verte, že sa premôžete a výsledky sa ukážu hneď.
Google ponúka množstvo spôsobov, ako zviditeľniť svoju firmu v prehliadači. Jednou z nich je aj reklama vo vyhľadávaní. Ide o textovú formu reklamy, ktorá môže byť presne cielená na vášho potenciálneho zákazníka. Ak napríklad podnikáte s interiérovými dverami, zaplatite si reklamu vo vyhľadávaní Google a zákazník, ktorý si zadá do vyhľadávania „interiérové dvere“, bude vidieť vašu firmu na prvých priečkach vďaka vami zaplatenej reklame.
Túto reklamu môžete cieliť na základe kľúčových slov alebo vstupných stránok. Ostaňme pri tých interiérových dverách. Pri nastavovaní reklamy si zadáte kľúčové slová „interiérové“ a „dvere“. Čo sa týka vstupných stránok, službe Google Ads pri nastavovaní reklamy ponúknete vaše vstupné stránky. Poskytnutím tohto zoznamu určite, kedy sa má zobrazovať vaša dynamická reklama a kam má Google Ads smerovať na vašej stránke potenciálnych zákazníkov.
Video reklama je v dnešnej dobe veľmi populárnym druhom propagácie firmy. Ľudia často vyhľadávajú videá na to, aby sa s nejakou firmou oboznámili. Je to jednoduchší spôsob, ako čítať nejaký obsiahly článok. To, čo by ste chceli zákazníkovi ponúknuť v článku na jednu A4 viete zhrnúť do minútového videa. Aj práve preto sa do popredia dostáva tento druh reklamy, ktorý sa dá využiť na YouTube či na Facebooku.
Video reklama na YouTube má viacero foriem. Základné sa delia na preskočiteľné reklamy in-stream a nepreskočiteľné reklamy in-stream. Preskočiteľné reklamy sú tie, ktoré môžete pred či počas videa preskočiť po piatich sekundách. Túto reklamu odporúča Google support použiť, ak si medzi hlavné ciele kampane zvolíte predaj, potenciálnych zákazníkov, návštevnosť webu, povedomie o značke a dosah či kúpnu úvahu o výrobku a značke.
Nepreskočiteľné reklamy in-stream sú tie, ktoré musíte dopozerať do konca. Tieto video reklamy sú kratšie ako 15 sekúnd a rovnako sa prehrávajú pred inými videami alebo počas nich. Tieto reklamy majú za cieľ zvýšiť povedomie o značke a dosah a diváci ich nemôžu preskočiť.
Video reklama na Facebooku je o 135% účinnejšia, ako statický dosah. Rovnako tento typ reklamy má väčší vplyv na nákup vášho produktu či služby, ako keby ste zvolili napríklad karusel reklamu. Je to všetko pre to, že ľudia často vyhľadávajú videá, ak sa chcú s niečím novým oboznámiť. Sú totiž lenivejší si prečítať článok, ako pozrieť kratšie video.
Na Facebooku dokážete vytvoriť až 2-hodinové video. Tu smeruje otázka na vás: Dokázali by ste tak dlho sledovať jedno video na Facebooku? Väčšina ľudí by to hneď vzdala, alebo by ho rovno preskočila. Preto je najdôležitejšie, aby ste vytvorili čo najkratšie video s pýtavým obsahom. Ideálna dĺžka videa je okolo 30 sekúnd, počas ktorých by ste mali zhrnúť všetko podstatné, čo by mal zákazník vedieť. Viac ako 80% ľudí pozerá reklamy bez zvuku. Preto je dôležité, aby ste aj vy vytvorili video bez zvuku s krátkymi titulkami, aby to zaujalo čo najviac ľudí.
SEO články sú dôležité pre zvýšenie povedomia firmy. Ak ste napríklad marketingová agentúra, môžete si založiť vlastný blog, na ktorý budete publikovať SEO články, ktoré keď sú dobre napísané, dostanú váš článok na popredné miesta vo vyhľadávaní Google.
Základom úspešného SEO článku je jedinečný obsah a časté používanie kľúčových slov, ktoré si pred písaním článku zadáte. Rovnako je dôležité, aby ste v článku využívali čo najviac linkov na iné stránky, odkiaľ ste čerpali informácie. Tieto články sú obsiahle a málokto si ich prečíta celé a do konca. Preto zvoľte pútavý úvod, cez ktorý sa dostane každý.
Keď článok dopíšete, prečítajte si ho po sebe a skontrolujte, či sa v ňom náhodou nevyskytli nejaké gramatické chyby. Po skontrolovaní a publikovaní si položte základnú otázku: Je vás obsah lepší ako má konkurencia? Ak to tak je, dostanete sa na popredné priečky vo vyhľadávaní a so svojou prácou môžete byť spokojný.
Ďalším druhom online marketingu je aj reklama na spravodajských weboch. Takúto reklamu delíme na dve časti: reklama formou bannerov alebo PR článkov.
Bannerovu reklamu viete dostať na spravodajské portály rôznymi spôsobmi: buď vás tam automaticky presadí Google, keď ste si zaplatili reklamu cez Google Ads, alebo po dohode so správcom spravodajského portálu. Väčšinou ide o portály, ktoré majú vysoké čísla sledovanosti a ľudia sa radi vracajú na ich stránku.
Ak chcete reklamu na spravodajskom webe formou PR článku, musíte sa ozvať priamo správcovi webového portálu. Vy pošlete do redakcie hotový článok s fotografiami, ktorý už portál zverejní na svojom webovom sídle. Väčšinou sa na týchto článkoch vypínajú komentáre, aby ľudia nemohli diskutovať v komentároch.
Online katalógy sú rovnako spôsobom, ako svoju firmu zviditeľniť. Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako prezentovať základné údaje o firme v pár riadkoch. Medzi najznámejšie online katalógy firiem na Slovensku patri Azet a Zlaté stránky.
Firma by mala mať v online katalógu niekoľko viet o sebe, základné kontaktné údaje (telefónne číslo, mail, emailová adresa, webová stránka), sídlo firmy, fakturačné údaje či otváracie hodiny. Rovnako, ak má firma účet na sociálnych sieťach, tak je možnosť sa automaticky prelinkovať na ich Facebook či Instagram.
Na záver, online reklama je vynikajúcim nástrojom pre efektívne oslovenie nových potenciálnych zákazníkov. V tejto dobe už neexistuje podnik, ktorý si môže povedať, že nepotrebuje komunikovať online. Svet sa stáva stále viac virtuálnym a je na každom z vás, či budete držať krok s dobou, alebo si necháte ujsť aj posledný vlak.